Club Championships

2020-02-9 21:00 provisional

YS

Place Sail No Div. Class YS Skipper Crew Points R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10
                2019-09-08 2019-09-08 2019-10-13 2019-10-13 2019-11-10 2019-11-10 2019-12-08 2019-11-10 2020-02-09 2020-02-09
                11:15 13:48 11:15 13:45 11:00 13:30 11:07 13:37 11:33 14:49
1 960   A class classic 66 Neil Caldwell   19.2 1.0 4.0 0.0 DUT1 3.2 DUT     (20.0 DNC) (20.0 DNC) 5.0 6.0
2 307   MG 106 Jane Langley Jenny Hart 21.0 4.0 (5.0) 4.0 (7.0)     4.0 3.0 3.0 3.0
3 5   Sailboard 7.8 97 Tony Matta   23.8 0.0 DUT1 0.8 DUT (20.0 DNC) 1.0     1.0 1.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC
4 1182   Weta sq. 87 Hamish Urquhart   23.9 5.0 3.0 5.0 (17.0 DNS)     0.0 DUT1 5.9 DUT (6.0) 5.0
5 808   MG 106 Petra Berninger Mani Riegel 40.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 6.0     15.0 RET 14.0 DNS 2.0 1.0
6 6   Sailboard 7.8 97 Ari Matta   44.4 0.0 DUT1 7.4 DUT 14.0 8.0     9.0 6.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC)
7 1131   Weta sq. 87 Andres Gabarrin   48.0 3.0 1.0 1.0 3.0     (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC
8 1040   Weta pin 90 Geoff Smith   51.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 3.0 4.0     2.0 2.0 20.0 DNC 20.0 DNC
9 1038   Weta sq. 87 Doug Chetwynd   51.0 6.0 2.0 7.0 17.0 DNS     5.0 14.0 DNS (20.0 DNC) (20.0 DNC)
10 931   A class classic 66 Chris Morey   67.0 7.0 6.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC)     7.0 20.0 DNC 7.0 20.0 DNC
11 2136   Nacra 5.0 sloop pin 80 Ross Smith Helen Smith 78.0 12.0 RET (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC     0.0 DUT1 6.0 DUT 20.0 DNC 20.0 DNC
12 416   Musto Skiff 91 Adam Haines   78.7 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 0.0 DUT1 9.7 DUT     15.0 DNS 14.0 DNS 20.0 DNC 20.0 DNC
13 M   14' skiff modified 100 Peter Gillbank   85.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC     20.0 DNC 20.0 DNC 1.0 4.0
14 1131   Weta sq. 87 Doug Chetwynd   86.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC     20.0 DNC 20.0 DNC 4.0 2.0
15 2126   Sabre 127 Wendy Witt   89.0 0.0 DUT1 9.0 DUT (20.0 DNC) (20.0 DNC)     20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC
15 1 2 Vagabond 1up 137.5 Dave Elsome   89.0 0.0 DUT1 9.0 DUT (20.0 DNC) (20.0 DNC)     20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC
17 2494   RS Aero 7 112.5 Neil Patchett   90.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC     6.0 4.0 20.0 DNC 20.0 DNC
18 8962   Moth Scow 115 Mike Kohler   91.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 6.0 5.0     20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC
19 079   Taipan 5.7 spin 64.5 Matthew Hatton Ash 93.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC     8.0 5.0 20.0 DNC 20.0 DNC
20 603   Nacra 4.5 87 Ian Skyring   94.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC     0.0 DUT1 14.0 DUT 20.0 DNC 20.0 DNC
21 603   14' skiff 84 Peter Gillbank various 94.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 8.0 17.0 RET     15.0 RET 14.0 DNS 20.0 DNC 20.0 DNC
22 4593   420 115 Col Bidewell Harry Krapp 94.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 13.0 17.0 DNS     10.0 14.0 DNS 20.0 DNC 20.0 DNC
23 ?? 2 Vagabond 1up 137.2 Graham Cole   97.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 0.0 DUT1 17.0 DUT     20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC
24 594   Nacra 4.5 87 Wim Brouwers   97.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC     3.0 14.0 RET 20.0 DNC 20.0 DNC
25 964   Weta sq. 87 Jeff Smith   97.0 8.0 9.0 RET (20.0 DNC) (20.0 DNC)     20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC
26 966   A class classic 66 Mattew Hatton   98.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC     20.0 DNC 20.0 DNC 9.0 RET 9.0 RET
27 1285   Hartley 16 125 Ross Mapleston Jerry Griffith 98.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 9.0 9.0     20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC
28 !   14' skiff modified 101 Peter Gillbank   99.0 12.0 RET 7.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC)     20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC
29 9303   Moth skiff 103 Yancy Smith   102.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 2.0     20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC
30 646   29er 96.5 Seisia Mair Hana-Lena Jenkin 102.0 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC     20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC
31 V   Vagabond 1up 137.5 Jason Pearce   107.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC     20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 7.0
32 8978   Moth Scow 115 Mike Willcocks   107.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 10.0 17.0 DNS     20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC
33 9   A class classic 66 John Dowling   109.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC     15.0 RET 14.0 DNS 20.0 DNC 20.0 DNC
34 1746   Arrow 89 Ian Wayth   110.0 12.0 RET (20.0 DNC) 18.0 RET (20.0 DNC)     20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC
35 8552   Moth Scow 115 Warwick Norton   111.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 11.0 20.0 DNC     20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC
36 2494   RS Aero 7 112.5 Simon Patchett   112.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 12.0 20.0 DNC     20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC
37 867   A class classic 66 Royce Vandeleur   115.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 18.0 RET 17.0 DNS     20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC
38 6Brian   Sailboard 97 Brian Tomczyk   117.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 17.0 DNS     20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC
39 1932   29er 96.5
Tom Pennell Cooper Pennell 118.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 18.0 RET 20.0 DNC     20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC

PBH

Place Sail No Div. Class PBH Latest PBH Skipper Crew Points R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10
                  2019-09-08 2019-09-08 2019-10-13 2019-10-13 2019-11-10 2019-11-10 2019-12-08 2019-11-10 2020-02-09 2020-02-09
                  11:15 13:48 11:15 13:45 11:00 13:30 11:07 13:37 11:33 14:49
1 1182   Weta sq. 83 83.2 Hamish Urquhart   11.0 (4.0) 1.0 2.0 (17.0 DNS)     0.0 DUT1 4.0 DUT 3.0 1.0
2 960   A class classic 58 58.4 Neil Caldwell   22.8 1.0 6.0 0.0 DUT1 3.8 DUT     (20.0 DNC) (20.0 DNC) 6.0 6.0
3 307   MG 99 98. Jane Langley Jenny Hart 26.0 8.0 5.0 (9.0) (9.0)     6.0 1.0 2.0 4.0
4 6   Sailboard 7.8 134 132.8 Ari Matta   32.4 0.0 DUT1 5.4 DUT 11.0 1.0     9.0 6.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC)
5 5   Sailboard 7.8 81 81.5 Tony Matta   35.0 0.0 DUT1 3.0 DUT (20.0 DNC) 6.0     3.0 3.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC
6 808   MG 97 97.4 Petra Berninger Mani Riegel 47.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 3.0 8.0     15.0 RET 14.0 DNS 4.0 3.0
7 931   A class classic 68 67.7 Chris Morey   53.0 6.0 4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC)     2.0 20.0 DNC 1.0 20.0 DNC
8 1038   Weta sq. 83.6 83.2 Doug Chetwynd   53.0 7.0 3.0 7.0 17.0 DNS     5.0 14.0 DNS (20.0 DNC) (20.0 DNC)
9 1040   Weta pin 83 82.6 Geoff Smith   55.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 4.0 5.0     1.0 5.0 20.0 DNC 20.0 DNC
10 1131   Weta sq. 78 77.7 Andres Gabarrin   57.0 5.0 2.0 6.0 4.0     (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC
11 2136   Nacra 5.0 sloop pin 80 80. Ross Smith Helen Smith 78.0 12.0 RET (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC     0.0 DUT1 6.0 DUT 20.0 DNC 20.0 DNC
12 416   Musto Skiff 91 91. Adam Haines   78.7 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 0.0 DUT1 9.7 DUT     15.0 DNS 14.0 DNS 20.0 DNC 20.0 DNC
13 8962   Moth Scow 113 111. Mike Kohler   83.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 2.0     20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC
14 1131   Weta sq. 82 81.4 Doug Chetwynd   87.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC     20.0 DNC 20.0 DNC 5.0 2.0
15 2126   Sabre 127 127.1 Wendy Witt   89.0 0.0 DUT1 9.0 DUT (20.0 DNC) (20.0 DNC)     20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC
15 1 2 Vagabond 1up 137.2 137.2 Dave Elsome   89.0 0.0 DUT1 9.0 DUT (20.0 DNC) (20.0 DNC)     20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC
17 079   Taipan 5.7 spin 65 65.4 Matthew Hatton Ash 90.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC     8.0 2.0 20.0 DNC 20.0 DNC
18 964   Weta sq. 97 98.9 Jeff Smith   91.0 2.0 9.0 RET (20.0 DNC) (20.0 DNC)     20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC
19 2494   RS Aero 7 112.5 112.7 Neil Patchett   91.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC     7.0 4.0 20.0 DNC 20.0 DNC
20 603   14' skiff 82 82. Peter Gillbank various 91.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 5.0 17.0 RET     15.0 RET 14.0 DNS 20.0 DNC 20.0 DNC
21 4593   420 146 148.1 Col Bidewell Harry Krapp 91.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 10.0 17.0 DNS     10.0 14.0 DNS 20.0 DNC 20.0 DNC
22 603   Nacra 4.5 77 77. Ian Skyring   94.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC     0.0 DUT1 14.0 DUT 20.0 DNC 20.0 DNC
23 1285   Hartley 16 127 129.4 Ross Mapleston Jerry Griffith 95.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 8.0 7.0     20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC
24 966   A class classic 66 66. Mattew Hatton   96.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC     20.0 DNC 20.0 DNC 8.0 RET 8.0 RET
25 ?? 2 Vagabond 1up 137.2 137.2 Graham Cole   97.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 0.0 DUT1 17.0 DUT     20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC
26 594   Nacra 4.5 79 78.7 Wim Brouwers   98.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC     4.0 14.0 RET 20.0 DNC 20.0 DNC
27 !   14' skiff modified 95 94.3 Peter Gillbank   99.0 12.0 RET 7.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC)     20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC
28 9303   Moth skiff 91 91.3 Yancy Smith   103.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 3.0     20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC
29 646   29er 88 86.9 Seisia Mair Hana-Lena Jenkin 103.0 3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC     20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC
30 V   Vagabond 1up 147 147.3 Jason Pearce   105.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC     20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 5.0
31 8978   Moth Scow 115 115.7 Mike Willcocks   109.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 12.0 17.0 DNS     20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC
32 9   A class classic 66 66. John Dowling   109.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC     15.0 RET 14.0 DNS 20.0 DNC 20.0 DNC
33 1746   Arrow 85 89.9 Ian Wayth   110.0 12.0 RET (20.0 DNC) 18.0 RET (20.0 DNC)     20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC
34 8552   Moth Scow 115 115.7 Warwick Norton   113.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 13.0 20.0 DNC     20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC
35 2494   RS Aero 7 115 116.1 Simon Patchett   114.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 14.0 20.0 DNC     20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC
36 867   A class classic 65.5 65.5 Royce Vandeleur   115.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 18.0 RET 17.0 DNS     20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC
37 6Brian   Sailboard 97 97. Brian Tomczyk   117.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 17.0 DNS     20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC
38 1932   29er 96.5 96.5 Tom Pennell Cooper Pennell 118.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 18.0 RET 20.0 DNC     20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC

YS results should be correct.
PBH results may get adjusted as more data becomes available

R1  YS  2019-09-08  11:15

0.5 n.m. - course 1 - 260 degrees - 8 (3-13) knots

Place Sail No Div. Class YS Skipper Crew Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 5   Sailboard 7.8 97 Tony Matta   0.0 DUT1        
1 6   Sailboard 7.8 97 Ari Matta   0.0 DUT1        
1 2126   Sabre 127 Wendy Witt   0.0 DUT1        
1 1 2 Vagabond 1up 137.5 Dave Elsome   0.0 DUT1        
5 960   A class classic 66 Neil Caldwell   1.0 0:37:04 5 0:56:10 0:00:00 66
6 646   29er 96.5 Seisia Mair Hana-Lena Jenkin 2.0 0:35:34 3 1:01:26 0:03:03 105.549
7 1131   Weta sq. 87 Andres Gabarrin   3.0 0:44:44 4 1:04:16 0:05:39 99.564
8 307   MG 106 Jane Langley Jenny Hart 4.0 0:43:02 3 1:07:40 0:07:19 127.707
9 1182   Weta sq. 87 Hamish Urquhart   5.0 0:48:49 4 1:10:08 0:09:44 108.652
10 1038   Weta sq. 87 Doug Chetwynd   6.0 0:50:35 4 1:12:41 0:11:30 112.584
11 931   A class classic 66 Chris Morey   7.0 0:50:55 5 1:17:09 0:13:51 90.661
12 964   Weta sq. 87 Jeff Smith   8.0 0:53:46 4 1:17:15 0:14:41 119.67
13 2136   Nacra 5.0 sloop pin 80 Ross Smith Helen Smith 12.0 RET        
13 !   14' skiff modified 101 Peter Gillbank   12.0 RET        
13 1746   Arrow 89 Ian Wayth   12.0 RET 4      

R2  YS  2019-09-08  13:48

0.8 n.m. - course 2 - 225 degrees - 9 (6-14) knots

Place Sail No Div. Class YS Skipper Crew Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 5   Sailboard 7.8 97 Tony Matta   0.8 DUT        
2 1131   Weta sq. 87 Andres Gabarrin   1.0 1:13:30 4 1:45:36 0:00:00 87
3 1038   Weta sq. 87 Doug Chetwynd   2.0 1:20:27 4 1:55:35 0:06:57 95.227
4 1182   Weta sq. 87 Hamish Urquhart   3.0 1:20:38 4 1:55:51 0:07:08 95.444
5 960   A class classic 66 Neil Caldwell   4.0 1:18:19 5 1:58:40 0:08:37 74.161
6 307   MG 106 Jane Langley Jenny Hart 5.0 1:16:20 3 2:00:01 0:09:10 120.472
7 931   A class classic 66 Chris Morey   6.0 1:27:37 5 2:12:45 0:17:55 82.968
8 !   14' skiff modified 101 Peter Gillbank   7.0 1:25:26 3 2:20:59 0:21:26 134.834
9 6   Sailboard 7.8 97 Ari Matta   7.4 DUT        
10 2126   Sabre 127 Wendy Witt   9.0 DUT        
10 1 2 Vagabond 1up 137.5 Dave Elsome   9.0 DUT        
10 964   Weta sq. 87 Jeff Smith   9.0 RET        

R3  YS  2019-10-13  11:15

0.6 n.m. - course 1 - 120 degrees - 8 (6-11) knots

Place Sail No Div. Class YS Skipper Crew Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 960   A class classic 66 Neil Caldwell   0.0 DUT1        
1 416   Musto Skiff 91 Adam Haines   0.0 DUT1        
1 ?? 2 Vagabond 1up 137.2 Graham Cole   0.0 DUT1        
4 1131   Weta sq. 87 Andres Gabarrin   1.0 0:43:59 4 0:50:33 0:00:00 87
5 808   MG 106 Petra Berninger Mani Riegel 2.0 0:40:13 3 0:50:35 0:00:01 106.066
6 1040   Weta pin 90 Geoff Smith   3.0 0:46:48 4 0:52:00 0:01:18 92.571
7 307   MG 106 Jane Langley Jenny Hart 4.0 0:42:05 3 0:52:56 0:01:53 110.989
8 1182   Weta sq. 87 Hamish Urquhart   5.0 0:46:32 4 0:53:29 0:02:33 92.044
9 8962   Moth Scow 115 Mike Kohler   6.0 0:46:20 3 0:53:43 0:02:44 122.198
10 1038   Weta sq. 87 Doug Chetwynd   7.0 0:47:45 4 0:54:53 0:03:46 94.451
11 603   14' skiff 84 Peter Gillbank various 8.0 0:46:20 4 0:55:10 0:03:52 91.648
12 1285   Hartley 16 125 Ross Mapleston Jerry Griffith 9.0 0:54:54 3 0:58:34 0:07:30 144.791
13 8978   Moth Scow 115 Mike Willcocks   10.0 0:52:47 3 1:01:12 0:09:11 139.209
14 8552   Moth Scow 115 Warwick Norton   11.0 0:52:58 3 1:01:25 0:09:22 139.692
15 2494   RS Aero 7 112.5 Simon Patchett   12.0 0:55:30 3 1:05:47 0:12:51 146.374
16 4593   420 115 Col Bidewell Harry Krapp 13.0 0:43:17 2 1:15:17 0:14:13 171.231
17 6   Sailboard 7.8 97 Ari Matta   14.0 0:39:48 2 1:22:04 0:15:17 157.451
18 1746   Arrow 89 Ian Wayth   18.0 RET        
18 867   A class classic 66 Royce Vandeleur   18.0 RET        
18 1932   29er 96.5 Tom Pennell Cooper Pennell 18.0 RET        

R4  YS  2019-10-13  13:45

0.7 n.m. - course 2 - 120 degrees - 14.5 (13-16) knots

Place Sail No Div. Class YS Skipper Crew Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 5   Sailboard 7.8 97 Tony Matta   1.0 0:43:59 3 1:00:27 0:00:00 97
2 9303   Moth skiff 103 Yancy Smith   2.0 0:48:02 3 1:02:11 0:01:20 105.932
3 1131   Weta sq. 87 Andres Gabarrin   3.0 0:54:31 4 1:02:40 0:01:55 90.173
4 960   A class classic 66 Neil Caldwell   3.2 DUT        
5 1040   Weta pin 90 Geoff Smith   4.0 0:58:37 4 1:05:08 0:04:12 96.954
6 8962   Moth Scow 115 Mike Kohler   5.0 0:56:53 3 1:05:57 0:04:44 125.449
7 808   MG 106 Petra Berninger Mani Riegel 6.0 0:53:59 3 1:07:54 0:05:55 119.054
8 307   MG 106 Jane Langley Jenny Hart 7.0 0:55:36 3 1:09:56 0:07:32 122.619
9 6   Sailboard 7.8 97 Ari Matta   8.0 0:18:19 1 1:15:32 0:03:39 121.186
10 1285   Hartley 16 125 Ross Mapleston Jerry Griffith 9.0 0:47:14 2 1:15:34 0:09:27 156.251
11 416   Musto Skiff 91 Adam Haines   9.7 DUT        
12 1182   Weta sq. 87 Hamish Urquhart   17.0 DNS        
12 1038   Weta sq. 87 Doug Chetwynd   17.0 DNS        
12 603   14' skiff 84 Peter Gillbank various 17.0 RET        
12 4593   420 115 Col Bidewell Harry Krapp 17.0 DNS        
12 ?? 2 Vagabond 1up 137.2 Graham Cole   17.0 DUT        
12 8978   Moth Scow 115 Mike Willcocks   17.0 DNS        
12 867   A class classic 66 Royce Vandeleur   17.0 DNS        
12 6Brian   Sailboard 97 Brian Tomczyk   17.0 DNS        

R5  YS  2019-11-10  11:00

This race was cancelled by the commodore because there was a fire in Cooroibah and McKinnon Drive to Tewantin was closed.


R6  YS  2019-11-10  13:30

This race was cancelled by the commodore because there was a fire in Cooroibah and McKinnon Drive to Tewantin was closed.


R7  YS  2019-12-08  11:07

0.8 n.m. - course 2 - 130 degrees - 14 (11-19) knots

Place Sail No Div. Class YS Skipper Crew Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 1182   Weta sq. 87 Hamish Urquhart   0.0 DUT1 3      
1 2136   Nacra 5.0 sloop pin 80 Ross Smith Helen Smith 0.0 DUT1 3      
1 603   Nacra 4.5 87 Ian Skyring   0.0 DUT1 3      
4 5   Sailboard 7.8 97 Tony Matta   1.0 0:45:41 3 1:18:30 0:00:00 97
5 1040   Weta pin 90 Geoff Smith   2.0 1:01:07 4 1:24:53 0:04:36 97.327
6 594   Nacra 4.5 87 Wim Brouwers   3.0 0:59:17 4 1:25:11 0:04:39 94.408
7 307   MG 106 Jane Langley Jenny Hart 4.0 0:56:20 3 1:28:34 0:06:25 119.613
8 1038   Weta sq. 87 Doug Chetwynd   5.0 0:47:10 3 1:30:21 0:06:12 100.15
9 2494   RS Aero 7 112.5 Neil Patchett   6.0 1:04:52 3 1:36:06 0:11:53 137.732
10 931   A class classic 66 Chris Morey   7.0 0:38:20 3 1:36:48 0:07:15 81.394
11 079   Taipan 5.7 spin 64.5 Matthew Hatton Ash 8.0 1:04:24 5 1:39:51 0:13:46 82.045
12 6   Sailboard 7.8 97 Ari Matta   9.0 0:51:56 2 2:13:51 0:21:29 165.406
13 4593   420 115 Col Bidewell Harry Krapp 10.0 0:31:05 1 2:15:09 0:13:02 197.999
14 808   MG 106 Petra Berninger Mani Riegel 15.0 RET        
14 416   Musto Skiff 91 Adam Haines   15.0 DNS        
14 603   14' skiff 84 Peter Gillbank various 15.0 RET        
14 9   A class classic 66 John Dowling   15.0 RET        

R8  YS  2019-11-10  13:37

0.65 n.m. - course 1 - 110 degrees - 15 (11-18) knots

Place Sail No Div. Class YS Skipper Crew Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 5   Sailboard 7.8 97 Tony Matta   1.0 0:39:01 3 0:53:38 0:00:00 97
2 1040   Weta pin 90 Geoff Smith   2.0 0:53:05 4 0:58:59 0:04:49 98.979
3 307   MG 106 Jane Langley Jenny Hart 3.0 0:46:55 3 0:59:01 0:04:17 116.64
4 2494   RS Aero 7 112.5 Neil Patchett   4.0 0:54:05 3 1:04:06 0:08:50 134.457
5 079   Taipan 5.7 spin 64.5 Matthew Hatton Ash 5.0 0:31:14 3 1:04:34 0:05:17 77.65
6 1182   Weta sq. 87 Hamish Urquhart   5.9 DUT        
7 6   Sailboard 7.8 97 Ari Matta   6.0 0:47:32 2 1:38:00 0:21:31 177.26
7 2136   Nacra 5.0 sloop pin 80 Ross Smith Helen Smith 6.0 DUT        
9 808   MG 106 Petra Berninger Mani Riegel 14.0 DNS        
9 1038   Weta sq. 87 Doug Chetwynd   14.0 DNS        
9 416   Musto Skiff 91 Adam Haines   14.0 DNS        
9 603   Nacra 4.5 87 Ian Skyring   14.0 DUT        
9 603   14' skiff 84 Peter Gillbank various 14.0 DNS        
9 4593   420 115 Col Bidewell Harry Krapp 14.0 DNS        
9 594   Nacra 4.5 87 Wim Brouwers   14.0 RET        
9 9   A class classic 66 John Dowling   14.0 DNS        

R9  YS  2020-02-09  11:33

0.5 n.m. - course 1 - 70 degrees - 6 (4-8) knots

Place Sail No Div. Class YS Skipper Crew Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 M   14' skiff modified 100 Peter Gillbank   1.0 0:50:45 3 1:24:35 0:00:00 100
2 808   MG 106 Petra Berninger Mani Riegel 2.0 0:54:20 3 1:25:26 0:00:32 107.061
3 307   MG 106 Jane Langley Jenny Hart 3.0 0:54:23 3 1:25:31 0:00:35 107.159
4 1131   Weta sq. 87 Doug Chetwynd   4.0 1:00:47 4 1:27:20 0:01:55 89.828
5 960   A class classic 66 Neil Caldwell   5.0 0:58:45 5 1:29:01 0:02:55 69.458
6 1182   Weta sq. 87 Hamish Urquhart   6.0 1:02:18 4 1:29:31 0:03:26 92.069
7 931   A class classic 66 Chris Morey   7.0 1:01:25 5 1:33:03 0:05:35 72.611
8 966   A class classic 66 Mattew Hatton   9.0 RET        

R10  YS  2020-02-09  14:49

0.5 n.m. - course 1 - 40 degrees - 7 (3-10) knots

Place Sail No Div. Class YS Skipper Crew Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 808   MG 106 Petra Berninger Mani Riegel 1.0 0:43:36 3 1:08:33 0:00:00 106
2 1131   Weta sq. 87 Doug Chetwynd   2.0 0:48:03 4 1:09:02 0:00:20 87.614
3 307   MG 106 Jane Langley Jenny Hart 3.0 0:44:05 3 1:09:19 0:00:29 107.175
4 M   14' skiff modified 100 Peter Gillbank   4.0 0:41:52 3 1:09:47 0:00:44 101.786
5 1182   Weta sq. 87 Hamish Urquhart   5.0 0:48:37 4 1:09:51 0:00:54 88.647
6 960   A class classic 66 Neil Caldwell   6.0 0:46:20 5 1:10:12 0:01:05 67.587
7 V   Vagabond 1up 137.5 Jason Pearce   7.0 1:06:35 3 1:20:42 0:10:02 161.877
8 966   A class classic 66 Mattew Hatton   9.0 RET        

R1  PBH  2019-09-08  11:15

0.5 n.m. - course 1 - 260 degrees - 8 (3-13) knots

Place Sail No Div. Class PBH Latest PBH Skipper Crew Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 6   Sailboard 7.8 134 132.8 Ari Matta   0.0 DUT1        
1 5   Sailboard 7.8 81 81.5 Tony Matta   0.0 DUT1        
1 2126   Sabre 127.1 127.1 Wendy Witt   0.0 DUT1        
1 1 2 Vagabond 1up 137.2 137.2 Dave Elsome   0.0 DUT1        
5 960   A class classic 58 58.4 Neil Caldwell   1.0 0:37:04 5 1:03:54 0:00:00 58
6 964   Weta sq. 100.2 98.9 Jeff Smith   2.0 0:53:46 4 1:07:04 0:02:32 105.164
7 646   29er 88 86.9 Seisia Mair Hana-Lena Jenkin 3.0 0:35:34 3 1:07:22 0:01:49 92.755
8 1182   Weta sq. 86 83.2 Hamish Urquhart   4.0 0:48:49 4 1:10:57 0:04:51 95.482
9 1131   Weta sq. 78 77.7 Andres Gabarrin   5.0 0:44:44 4 1:11:41 0:04:51 87.496
10 931   A class classic 68 67.7 Chris Morey   6.0 0:50:55 5 1:14:53 0:07:28 79.672
11 1038   Weta sq. 83.2 83.2 Doug Chetwynd   7.0 0:50:35 4 1:16:00 0:08:03 98.938
12 307   MG 93.4 98. Jane Langley Jenny Hart 8.0 0:43:02 3 1:16:47 0:07:13 112.227
13 2136   Nacra 5.0 sloop pin 80. 80. Ross Smith Helen Smith 12.0 RET        
13 !   14' skiff modified 92.5 94.3 Peter Gillbank   12.0 RET        
13 1746   Arrow 89.9 89.9 Ian Wayth   12.0 RET 4      

R2  PBH  2019-09-08  13:48

0.8 n.m. - course 2 - 225 degrees - 9 (6-14) knots

Place Sail No Div. Class PBH Latest PBH Skipper Crew Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 1182   Weta sq. 86.2 83.2 Hamish Urquhart   1.0 1:20:38 4 1:56:56 0:00:00 86.2
2 1131   Weta sq. 78.3 77.7 Andres Gabarrin   2.0 1:13:30 4 1:57:20 0:00:15 78.574
3 5   Sailboard 7.8 81. 81.5 Tony Matta   3.0 DUT        
3 1038   Weta sq. 83.8 83.2 Doug Chetwynd   3.0 1:20:27 4 2:00:00 0:02:04 86.004
5 931   A class classic 68.7 67.7 Chris Morey   4.0 1:27:37 5 2:07:32 0:07:17 74.932
6 307   MG 94.2 98. Jane Langley Jenny Hart 5.0 1:16:20 3 2:15:03 0:10:15 108.804
7 6   Sailboard 7.8 134. 132.8 Ari Matta   5.4 DUT        
8 960   A class classic 57.2 58.4 Neil Caldwell   6.0 1:18:19 5 2:16:55 0:11:26 66.979
9 !   14' skiff modified 92.5 94.3 Peter Gillbank   7.0 1:25:26 3 2:33:56 0:20:32 121.775
10 2126   Sabre 127.1 127.1 Wendy Witt   9.0 DUT        
10 1 2 Vagabond 1up 137.2 137.2 Dave Elsome   9.0 DUT        
10 964   Weta sq. 98.9 98.9 Jeff Smith   9.0 RET        

R3  PBH  2019-10-13  11:15

0.6 n.m. - course 1 - 120 degrees - 8 (6-11) knots

Place Sail No Div. Class PBH Latest PBH Skipper Crew Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 960   A class classic 58.3 58.4 Neil Caldwell   0.0 DUT1        
1 416   Musto Skiff 91. 91. Adam Haines   0.0 DUT1        
1 ?? 2 Vagabond 1up 137.2 137.2 Graham Cole   0.0 DUT1        
4 8962   Moth Scow 113. 111. Mike Kohler   1.0 0:46:20 3 0:54:40 0:00:00 113
5 1182   Weta sq. 84.9 83.2 Hamish Urquhart   2.0 0:46:32 4 0:54:49 0:00:07 85.116
6 808   MG 97. 97.4 Petra Berninger Mani Riegel 3.0 0:40:13 3 0:55:17 0:00:27 98.082
7 1040   Weta pin 83. 82.6 Geoff Smith   4.0 0:46:48 4 0:56:23 0:01:25 85.604
8 603   14' skiff 82. 82. Peter Gillbank various 5.0 0:46:20 4 0:56:30 0:01:30 84.75
9 1131   Weta sq. 77.2 77.7 Andres Gabarrin   6.0 0:43:59 4 0:56:58 0:01:47 80.452
10 1038   Weta sq. 83.2 83.2 Doug Chetwynd   7.0 0:47:45 4 0:57:24 0:02:16 87.341
11 1285   Hartley 16 127.1 129.4 Ross Mapleston Jerry Griffith 8.0 0:54:54 3 0:57:36 0:02:47 133.893
12 307   MG 95.8 98. Jane Langley Jenny Hart 9.0 0:42:05 3 0:58:34 0:02:48 102.635
13 4593   420 146. 148.1 Col Bidewell Harry Krapp 10.0 0:43:17 2 0:59:18 0:03:22 158.342
14 6   Sailboard 7.8 134. 132.8 Ari Matta   11.0 0:39:48 2 0:59:24 0:03:10 145.599
15 8978   Moth Scow 114.9 115.7 Mike Willcocks   12.0 0:52:47 3 1:01:15 0:05:40 128.731
16 8552   Moth Scow 114.9 115.7 Warwick Norton   13.0 0:52:58 3 1:01:28 0:05:51 129.178
17 2494   RS Aero 7 114.9 116.1 Simon Patchett   14.0 0:55:30 3 1:04:24 0:08:23 135.356
18 1746   Arrow 89.9 89.9 Ian Wayth   18.0 RET        
18 867   A class classic 65.5 65.5 Royce Vandeleur   18.0 RET        
18 1932   29er 96.5 96.5 Tom Pennell Cooper Pennell 18.0 RET        

R4  PBH  2019-10-13  13:45

0.7 n.m. - course 2 - 120 degrees - 14.5 (13-16) knots

Place Sail No Div. Class PBH Latest PBH Skipper Crew Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 6   Sailboard 7.8 135.2 132.8 Ari Matta   1.0 0:18:19 1 0:54:11 0:00:00 135.2
2 8962   Moth Scow 111.9 111. Mike Kohler   2.0 0:56:53 3 1:07:47 0:11:24 139.957
3 9303   Moth skiff 91. 91.3 Yancy Smith   3.0 0:48:02 3 1:10:23 0:11:03 118.182
4 960   A class classic 58.3 58.4 Neil Caldwell   3.8 DUT        
5 1131   Weta sq. 77.4 77.7 Andres Gabarrin   4.0 0:54:31 4 1:10:26 0:12:34 100.6
6 1040   Weta pin 83. 82.6 Geoff Smith   5.0 0:58:37 4 1:10:37 0:13:38 108.166
7 5   Sailboard 7.8 81. 81.5 Tony Matta   6.0 0:43:59 3 1:12:24 0:11:04 108.217
8 1285   Hartley 16 127.6 129.4 Ross Mapleston Jerry Griffith 7.0 0:47:14 2 1:14:02 0:12:40 174.321
9 808   MG 96.4 97.4 Petra Berninger Mani Riegel 8.0 0:53:59 3 1:14:40 0:14:48 132.822
10 307   MG 96.4 98. Jane Langley Jenny Hart 9.0 0:55:36 3 1:16:54 0:16:25 136.799
11 416   Musto Skiff 91. 91. Adam Haines   9.7 DUT        
12 1182   Weta sq. 84.2 83.2 Hamish Urquhart   17.0 DNS        
12 1038   Weta sq. 83.5 83.2 Doug Chetwynd   17.0 DNS        
12 603   14' skiff 82. 82. Peter Gillbank various 17.0 RET        
12 4593   420 147.2 148.1 Col Bidewell Harry Krapp 17.0 DNS        
12 ?? 2 Vagabond 1up 137.2 137.2 Graham Cole   17.0 DUT        
12 8978   Moth Scow 115.7 115.7 Mike Willcocks   17.0 DNS        
12 867   A class classic 65.5 65.5 Royce Vandeleur   17.0 DNS        
12 6Brian   Sailboard 97. 97. Brian Tomczyk   17.0 DNS        

R5  PBH  2019-11-10  11:00

This race was cancelled by the commodore because there was a fire in Cooroibah and McKinnon Drive to Tewantin was closed.


R6  PBH  2019-11-10  13:30

This race was cancelled by the commodore because there was a fire in Cooroibah and McKinnon Drive to Tewantin was closed.


R7  PBH  2019-12-08  11:07

0.8 n.m. - course 2 - 130 degrees - 14 (11-19) knots

Place Sail No Div. Class PBH Latest PBH Skipper Crew Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 1182   Weta sq. 84.2 83.2 Hamish Urquhart   0.0 DUT1 3      
1 2136   Nacra 5.0 sloop pin 80. 80. Ross Smith Helen Smith 0.0 DUT1 3      
1 603   Nacra 4.5 77. 77. Ian Skyring   0.0 DUT1 3      
4 1040   Weta pin 83.3 82.6 Geoff Smith   1.0 1:01:07 4 1:31:43 0:00:00 83.3
5 931   A class classic 69.3 67.7 Chris Morey   2.0 0:38:20 3 1:32:12 0:00:12 69.663
6 5   Sailboard 7.8 81.9 81.5 Tony Matta   3.0 0:45:41 3 1:32:58 0:00:37 83.02
7 594   Nacra 4.5 79. 78.7 Wim Brouwers   4.0 0:59:17 4 1:33:48 0:01:19 80.801
8 1038   Weta sq. 83.5 83.2 Doug Chetwynd   5.0 0:47:10 3 1:34:09 0:01:13 85.715
9 307   MG 98.4 98. Jane Langley Jenny Hart 6.0 0:56:20 3 1:35:25 0:02:11 102.374
10 2494   RS Aero 7 112.5 112.7 Neil Patchett   7.0 1:04:52 3 1:36:06 0:02:58 117.882
11 079   Taipan 5.7 spin 65. 65.4 Matthew Hatton Ash 8.0 1:04:24 5 1:39:05 0:04:47 70.22
12 6   Sailboard 7.8 130.7 132.8 Ari Matta   9.0 0:51:56 2 1:39:20 0:03:59 141.567
13 4593   420 147.3 148.1 Col Bidewell Harry Krapp 10.0 0:31:05 1 1:45:31 0:04:04 169.462
14 808   MG 97.9 97.4 Petra Berninger Mani Riegel 15.0 RET        
14 416   Musto Skiff 91. 91. Adam Haines   15.0 DNS        
14 603   14' skiff 82. 82. Peter Gillbank various 15.0 RET        
14 9   A class classic 66. 66. John Dowling   15.0 RET        

R8  PBH  2019-11-10  13:37

0.65 n.m. - course 1 - 110 degrees - 15 (11-18) knots

Place Sail No Div. Class PBH Latest PBH Skipper Crew Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 307   MG 98.4 98. Jane Langley Jenny Hart 1.0 0:46:55 3 1:03:34 0:00:00 98.4
2 079   Taipan 5.7 spin 65.4 65.4 Matthew Hatton Ash 2.0 0:31:14 3 1:03:41 0:00:03 65.507
3 5   Sailboard 7.8 81.4 81.5 Tony Matta   3.0 0:39:01 3 1:03:55 0:00:12 81.831
4 1182   Weta sq. 84.2 83.2 Hamish Urquhart   4.0 DUT        
4 2494   RS Aero 7 112.6 112.7 Neil Patchett   4.0 0:54:05 3 1:04:03 0:00:24 113.431
6 1040   Weta pin 82.4 82.6 Geoff Smith   5.0 0:53:05 4 1:04:25 0:00:42 83.5
7 6   Sailboard 7.8 131.5 132.8 Ari Matta   6.0 0:47:32 2 1:12:18 0:05:44 149.54
7 2136   Nacra 5.0 sloop pin 80. 80. Ross Smith Helen Smith 6.0 DUT        
9 808   MG 97.9 97.4 Petra Berninger Mani Riegel 14.0 DNS        
9 1038   Weta sq. 83.2 83.2 Doug Chetwynd   14.0 DNS        
9 416   Musto Skiff 91. 91. Adam Haines   14.0 DNS        
9 603   14' skiff 82. 82. Peter Gillbank various 14.0 DNS        
9 4593   420 148.2 148.1 Col Bidewell Harry Krapp 14.0 DNS        
9 603   Nacra 4.5 77. 77. Ian Skyring   14.0 DUT        
9 594   Nacra 4.5 78.7 78.7 Wim Brouwers   14.0 RET        
9 9   A class classic 66. 66. John Dowling   14.0 DNS        

R9  PBH  2020-02-09  11:33

0.5 n.m. - course 1 - 70 degrees - 6 (4-8) knots

Place Sail No Div. Class YS/PBH Latest PBH Skipper Crew Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 931   A class classic 68.7 67.7 Chris Morey   1.0 1:01:25 5 1:29:24 0:00:00 68.7
2 307   MG 98.4 98. Jane Langley Jenny Hart 2.0 0:54:23 3 1:32:07 0:01:36 101.388
3 1182   Weta sq. 84.2 83.2 Hamish Urquhart   3.0 1:02:18 4 1:32:29 0:02:05 87.11
4 808   MG 97.9 97.4 Petra Berninger Mani Riegel 4.0 0:54:20 3 1:32:30 0:01:49 101.294
5 1131   Weta sq. 82. 81.4 Doug Chetwynd   5.0 1:00:47 4 1:32:39 0:02:08 84.989
6 960   A class classic 58.3 58.4 Neil Caldwell   6.0 0:58:45 5 1:40:46 0:06:38 65.717
7 966   A class classic 66. 66. Mattew Hatton   8.0 RET        

R10  PBH  2020-02-09  14:49

0.5 n.m. - course 1 - 40 degrees - 7 (3-10) knots

Place Sail No Div. Class YS/PBH Latest PBH Skipper Crew Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 1182   Weta sq. 83.8 83.2 Hamish Urquhart   1.0 0:48:37 4 1:12:31 0:00:00 83.8
2 1131   Weta sq. 81.6 81.4 Doug Chetwynd   2.0 0:48:03 4 1:13:36 0:00:43 82.823
3 808   MG 97.4 97.4 Petra Berninger Mani Riegel 3.0 0:43:36 3 1:14:36 0:01:13 100.204
4 307   MG 97.9 98. Jane Langley Jenny Hart 4.0 0:44:05 3 1:15:03 0:01:29 101.315
5 V   Vagabond 1up 147.1 147.3 Jason Pearce   5.0 1:06:35 3 1:15:26 0:02:35 153.025
6 960   A class classic 58.2 58.4 Neil Caldwell   6.0 0:46:20 5 1:19:37 0:04:08 63.891
7 966   A class classic 66. 66. Mattew Hatton   8.0 RET        

Scoring codes used

Code Description Points
DNC Did not come - 20 points 20
DNS Signed on and paid but did not start - 1 point more than there were potential starters Varies
DUT Boat duty other than first - average points (excluding DNC) Varies
DUT1 First boat duty in this series - 0 points 0
RET Retired - 1 point more than there were potential starters Varies



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com